Skip to content

Görüntülü Etkileşim Kuralları Bozuyor! Bülent Cengiz

Görüntülü Etkileşim Kuralları Bozuyor! Bülent Cengiz

Telepresence Sistemleri – Görüntülü Etkileşim Kuralları Bozuyor !

Yazar – Bülent Cengiz

ATP Dijital Operasyon Müdürü

Son yıllarda iş ve sosyal hayatımızda yerini alan teknolojiler bize değişimin kaçınılmaz olduğunu gösteriyor. Görüşmek istediğiniz bir kişiyle, gerçek zamanlı olarak, nerede olurlarsa olsunlar  iletişimde olmak ve ulaşabilmek artık çok kolay. Doğal olarak insanların etkileşim ve iş yapış biçimlerini de değişiyor.

 

Uzun süren yazışmalar, şehir trafiği, ülkeler hatta kıtalararası uzun iş seyahatları ve getirdikleri yorgunluk, yemek alışkanlıkları, uzun soluklu yurtdışı projeleri gibi birçok neden sizi görüntülü sistemleri kullanmaya yönlendirmekte. Seyahat ettiğiniz zamanda, otele yerleştiğinizde eşinizle ve çocuklarınızla görüntülü konuşmanız sizin güvende olduğunuzu görmeleri,  telefonla işitmelerinden çok daha etkili olmakta.

 

Görüntülü iletişim özel yaşantımıza kolaylıklar ve avantajlar getirdiği gibi iş hayatımızda da oldukça önemli bir yere sahip. Artık işletmeler iş mülakatlarını adaylar ile video konferans yöntemiyle yapıyor. Hastaneler hastalarına uzak bağlantı ile konsultasyonlar sunuyorlar. Yoğun olarak Telepresence sistemleri Eğitim, IT, Sağlık, Savunma Sanayii, Kamu, Finans, Basın, Enerji ve daha birçok sektörde aktif olarak kullanılıyor.

 

Tabiki bu çözümlerin zaman, verimlilik ve maliyet boyutları var.  Sistemleri kurgularken şirketler açısından en önemli kriterler Operasyonel ROI,  Verimilik ROI ve Stratejik ROI olmakta.  Telepresence‘in sadece seyahat masraflarını % 90 üzerinde azalttığı düşünülürse elde edilecek yüksek tasarruf sistemin maliyetini hızla telafi edecektir. İstatistiklere göre İş Birliği (Collaboration) teknolojilerine yatırım yapan şirketlerin %80’i pozitif geri dönüş sağlamışlar. İş Birliği servislerini kullanan ve çalışan sayısı 5.000-10.000 arası kurumlarda telefon hizmetlerinde %38, uzak mesafe telefon hizmetlerinde %49, sesli konferans hizmetlerinde ise75% tasarruf sağlanmaktadır (kaynak: Salire, February 2010).

 

Günümüzde Telepresence sistemleri yaygın olarak birebir ve çok katılımcılı olmak üzere gerçekletiriliyor. Küçük ve orta ölçekli firmalar farklı video konferans cihaz ve uygulamalarını kullanırken büyük kurumlar özel tasarımlı Telepresence sistem ve odaları ile sanal gerçeklik teknolojilerinin getirdiği avantajları kullanmaktalar. Konuşanı takip eden kameralar (Speaker Track), sunumu yapan kişiye odaklanma (Presenter Track),  orjinal boyutunuzun karşı tarafa aktarıldığı özel tasarımlı odalar ve kameralar,  gelişmiş optik ve dijital zoom teknolojileri, çeşitli entegrasyon olanakları,  özel ses/mikrofon sistemleri, özel tasarımlı masalar, geleneksel video konferans sistemlerinde kullanılan kumandaların yerine gelişmiş yönetim tabletleri ve mobil uygulamaları ile sunumlarınızı kolayca katılımcılarla paylaşma ve üzerinde etkileşime girme imkanı sağlamakta. Telepresence sistemlerinin kullanım basitliği sayesinde  verimlilik artmakta ve artık IT personeline ihtiyaç duymadan ve rezervasyon ihtiyacı olmaksızın çalışanlar sistemi kendileri başlatmaktalar. Bu zamandan tasarruf, esneklik ve verimlilik sağlamakta.

 

Sanal gerçek (Virtual Reality) ile artık 3-boyutlu video konferans yapmak uzak değil. Anadolu’nun bir köyünde kurulan yüksek teknoloji donanımlı sağlık istasyonlarından İstanbul’daki doktora bağlanarak sağlık hizmetlerinizi veya konsültasyon almanız artık hayal değil. İş Birliği seçenekleri müşterinin ihtiyaçlarıyla birlikte zenginleşeceği gerçeği de kaçınılmaz.

 

Eskiden bilim kurgu filmlerinde heyecanla izlediğimiz ve o zamanlar nasıl olur dediğimiz Holographic Telepresence teknojileri de geliştirildi ve yakın gelecekte elverişli fiyatlara inmesi  ile hayatımızın bir parçası olacaktır.

Yazar – Bülent Cengiz  

ATP Dijital Operasyon Müdürü

www.atp.com.tr

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın