Skip to content

ERP Çözümleri Pazardaki Talebi Etkiliyor! – Okan Kurdoğlu

ERP Çözümleri Pazardaki Talebi Etkiliyor! – Okan Kurdoğlu

ATP ERP Grup Müdürü Okan Kurdoğlu

Röportaj – Hizmetix ATP ERP Okan Kurdoğlu Röportajı Tıklayınız

Bildiğiniz üzere bu ayki sayımızın dosya konularından biri de ERP kullanımının verimliliğe etkisi ve avantajları üzerine… Konuya ilişkin görüşlerini aldığımız ATP ERP Grup Müdürü Okan Kurdoğlu, iyi konumlandırılmış ve şirket operasyonlarıyla senkron işleyen bir ERP sisteminin önemli verimlilik aracı olduğunu belirterek, sistemle alakalı pek çok bilgiyi de bizlerle paylaştı.

 

ATP, Microsoft Dynamics Navision platformu ile 12 yıldır yurt içi ve yurt dışı ERP projeleri yapıyor. Aynı zamanda temel ERP modülleri olan finans, muhasebe, satış, satın alma, stok, depo, üretim, kaynak ve insan kaynakları yönetimi üzerine müşteri ihtiyaçlarına uygun geliştirmeler yapan firma; web yazılımlarıyla, özellikle merkez dışında bulunan operasyon ekiplerinin ve satış noktalarının kullanacağı ERP yazılımları ile entegre çalışan dış katman hizmetleri sunmaktadır.
Firmanın günümüz ERP sektörünün parçası E-Dönüşüm çözümleri, ERP ile entegre çalışarak kullanıcılara zaman ve maliyet avantajı sağlamaktadır.  ERP temel çözümleri haricinde ayrıca uygulama sahaları her gün artan IoT (Nesnelerin İnterneti) ve BI (İş Zekası) yapılarının ERP entegrasyonu, ölçümlenmesi ve raporlaması ile ilgili çalışmalar firmanın Ar-Ge merkezinde devam ediyor.

KAYNAK MALİYETİ AZALTIMI VE ETKİN ZAMAN KULLANIMI ERP SİSTEMİNİN ARTILARINDANDIR
ERP sisteminin verimliliğe etkisini ve sistemin firmalar açısından önemini sorduğumuz ATP ERP Grup Müdürü Okan Kurdoğlu, iyi konumlandırılmış ve şirket operasyonlarıyla senkron işleyen bir ERP sisteminin önemli verimlilik aracı olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Doğru planlama, maliyet yönetimi ve operasyon hız artırımı şirketlere anlık doğru ölçümleme, fiyatlama ve raporlama yeteneğini sağlamakta ve aynı zamanda da resmi düzenlemelerle de kolay uyum imkanı vermektedir.  Kaynak maliyeti azaltımı ve çalışanların bilgiye kolay ulaşarak etkin zaman kullanımı iyi uygulanmış bir ERP sisteminin artılarındandır.”

KOBI’LER ERP SİSTEMİNİ GEREKLİ YATIRIM OLARAK GÖRÜYOR
Artan küresel ve yerel rekabet ve kısıtlı üretim imkanlarının, firmaları daha verimli çalışmaya ittiğini dile getiren Kurdoğlu,  “Verimliliği ve müşteri memnuniyetini ön plana almayanlar bu yarışta geride kalmaktadır.  Yöneticilerin daha hızlı ve daha rasyonel kararlar alması için özellikle büyük verinin depolanması ve düzenlenip sunulması gerekmektedir” dedi ve sözlerine devam etti:  “Büyük avantajlar sağlayan ERP yazılımları firmalar için kritik bir hal almıştır. Özellikle KOBI’ler, ERP projelerini yeniden yapılanma, ivme kazanma ve verimlilik artışı için gerekli bir yatırım olarak görmektedirler.”

MOBİL TEKNOLOJİLER VE IOT ÇÖZÜMLERİ PAZARI ETKİLİYOR
Son olarak Türkiye’deki ERP sektörünün gidişatı hakkında düşüncelerini belirten Kurdoğlu, “Dünyada değişen teknoloji ve trendleri ülkemizde de yakından takip edilmekte.  Klasik terzi işi projeler yerlerini bulut teknolojileri üzerinden kiralama modelleri ile sağlanan ucuz ama kullanışlı ürünlere bırakmaktalar. Bu değişim büyük oyuncular tarafından geliştirilip yaygınlaştırılmaktadır.  Mobil teknolojiler ve IoT çözümleri de pazarı etkilemekteler. Türkiye ERP pazarı senede yüzde 10-yüzde 20 oranında büyümekte, ama bir çok firma ERP çözümleri kullanmamakta. Ancak, ERP çözümleri artan özellikleri ile daha cazip hale gelerek pazardaki talebi etkilemektedir.

 

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın