Skip to content

E-dönüşüm için Bir Adım Daha: E-irsaliye -Serkan Eraslan

E-dönüşüm için Bir Adım Daha: E-irsaliye

Yazar – Serkan Eraslan

ATP ERP Danışmanı 

E-dönüşüm için Bir Adım Daha: E-irsaliye

E-dönüşüm çözüm yelpazesine bir yenisi daha eklendi. Adı e-irsaliye . Tahmin edileceği gibi matbu sevk irsaliye yerine geçecektir. E-irsaliye sistemi tıpkı e-fatura sisteminde olduğu gibi çevrimiçi bir sistemdir. E-irsaliye alıcısına Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından kontrol edilerek ulaştırılacaktır. Belgeniz size bu sayede resmiyet ve güvence kazandıracaktır.

E-irsaliye için önemli bir kural daha var. Sevk irsaliyesini kestiğiniz taraf yine bir e-irsaliye mükellefi olmak zorundadır. E-irsaliye mükellefi olmayan bir firmaya e-irsaliye kesmeniz olası değildir.

Bildiğiniz üzere sektörde iki tip irsaliye kullanımı var. Birisi sevk irsaliyesi diğeri ise taşıma irsaliyesidir. E-irsaliyenin amacı matbu sevk irsaliyesini kaldırmaya yöneliktir. Taşıma irsaliyesi yine kâğıt ortamda düzenlenmeye devam edecektir.

Kâğıt çıktı alınma zorunluluğu maalesef yine olacaktır. E-irsaliye çıktısının şoförün yanında bulundurulması gerekiyor. Kâğıt basım sorunu devam ediyor ama A4 kâğıda basma imkânı olduğu için hantal noktalı yazıcılardan kurtulabileceğinizi söyleyebiliriz.

E-irsaliye sistemi ilk ortaya çıktığında e-fatura mükelleflerinin zorunlu geçiş yapacağı ile ilgili bir taslak yayınlandı fakat bu resmi taslak 2018 yılına gelmeden yayınlanırken zorunluluk ortadan kaldırıdı. Şimdilik gönüllük esaslı bir sistemmiş gibi görünse bile akıllarda bu dönüşümün zorunlu olacağına dair izleri bırakmış durumda.

Duyumlarımıza göre devlet e-irsaliye denetimi için trafik denetleme ekiplerine gerekli donanım (tablet) alımını yapıyor ve bu sayede şoförün elindeki e-irsaliye belgesinin denetimini çevrimiçi olarak da yapabilecektir. E-irsaliyeli denetim için yollarda araçları durdurmadan asfalt üzerinde yolda durdurmadan araçların ağırlıklarını ölçüp, plaka eşleştirmesi yapabilecek sistemleri de çok yakından inceliyorlar. Böylelikle sadece şüpheli durumlarda araçları durdurup detaylı denetleme sağlanması hedefleniyor. Yakında bu tip uygulamaları ülkemizde görmemiz çok yakın diye düşünülmektedir.

E-irsaliyeye geçmek şuan mantıklı mı derseniz, süreçlerinizi ve yazılımınızı gerçekten tam anlamıyla gözden geçirerek bunu yapabilirsiniz diyebiliriz. Sistemin elektronik ortamın getirdiği hız, güven ve şeffaflık gibi birçok getirileri olacaktır. Sistemin mevcut düzeninizde de birçok değişikliği yapmanız gerektirdiğini göreceksiniz. E-irsaliyede olması gereken veriler canınızı oldukça sıkabilir çünkü bu bilgiler operasyonun doğasında olan birçok nedenden dolayı anlık olarak değişebiliyor. Yani şoföre teslim ettiğiniz e-irsaliye çıktısı üzerindeki bilgiler taşıma, yük, plaka ve şoför bilgileri içerdiğinden bu evrak güncel bilgilerle beslenmiş olmalıdır. Aksi halde herhangi bir denetim esnasında sorun yaşayabilirsiniz.

Size dijital dönüşüm ortağınız olarak hazırladığımız görselimizde  e-irsaliye için bir yol haritasını paylaşıyoruz. Konuyla ilgili aklınıza pek çok soru gelebilir. Tüm sorularınızı yanıtlamak için bizimle iletişime geçebilirsin.

 

 

 

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın