Skip to content

Dünyanın en iyi kağıttan roket uçak tarifini açıklıyoruz!

Dünyanın en iyi kağıttan roket uçak tarifini açıklıyoruz! - Serkan Eraslan

Yazar – Serkan Eraslan

ATP ERP Danışmanı 

Şimdi size gereken malzemeleri sıralıyorum. Bir fatura kâğıdı, ERP sistemi ve bir hedef. Uçurmak istediğiniz kâğıtları öncelikle güzelce roket uçak formunda katlıyorsunuz ve kendinize bir hedef belirliyorsunuz. ERP sistemine bu kâğıdın bilgilerini giriyorsunuz ve bir dakikada içeriği ne olursa olsun mesafe bağımsız kilometrelerce yol alıp hedefine ulaşıyor. Evet, tahmin edersiniz ki size e-fatura, e-arşiv sistemlerinden bahsediyorum. İsterseniz elinizde kalan fazla fatura kâğıtlarını bu amaçla kullanabilirsiniz ve bu konuda yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.

Düşünün, şuan da milyarca fatura bu sistemler sayesinde gün içerisinde alıcıları arasında izlenebilir şekilde gidip geliyor. Dijitalleşen dünya bizi her geçen gün biraz daha içerisine alıyor. ERP programları bu alışveriş içerisinde kendine düşen görevi şirketlerde çok iyi yerine getiriyor ve bu dijital dünyada kendine çok sağlam bir yer ayırmayı başarıyor. Gün geçtikçe bu süreçlerde insanlara daha az ihtiyaç kalıyor. Üstelik maliyetleri olağanüstü azaltmasının yanı sıra insanların yapabileceği hataları da ortadan kaldırarak yapabiliyor. Şimdi bu avantajları bir tarafa bırakıp e-fatura ve e-arşiv gibi e-dönüşüm sistemlerini kullanmamak evinde çamaşır ve bulaşık makinesi kullanmamaya benzer. Bir zamanlar lüks olarak değerlendirilen bu makineler artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuş, ev ekonomisine ve yaşantımıza kolaylık sağlıyor. E-dönüşüm sistemlerini de buna benzetiyorum. Evet, bu sistemlerin bir maliyeti var ama hem ekonomik hem de işlevsel getirisi o kadar fazla ki harcanan ilk maliyetin bir önemi yok.

E-dönüşüm tecrübe eden bazı firma çalışanları ne düşünüyor, neden bahsediyor?

 

  • Muhasebeciler daha disiplinli ve izlenebilir bir sürece geçtiklerinden bahsediyor.

 

  • Finansçılar faturaların hızlı ve izlenebilir bir şekilde alıcısına ulaşmasından, faturaların kaybolmadığından ve ödemelerin erken gerçekleştiğinden bahsediyor.

 

  • Fatura baskısı alan personeller artık hantal nokta yazıcılarla uğraşmadıklarından bahsediyor.

 

  • Arşiv personelleri faturalarla ve şirket defterleriyle nerdeyse alakalarının kalmadığından bahsediyor.

 

  • Firma sahipleri kargo ücretinden, kâğıt ve yazıcı baskı maliyetinden kurtulduklarından bahsediyor.

 

  • Duyarlı çalışanlar kâğıt tüketimin azaldığından ve çevre kirliliğinin azaldığından bahsediyor.

E-fatura, e-defter, e-arşiv ve e-mutabakat süreçleri için hazırladığımız iki adet özet broşür size çözümlerin faydalarından ve farklılığımızdan bahsedecek. Broşürlerimizi incelemek ve indirmek için tıklayınız

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın