Skip to content

Dijitalleşen Dünyada İnsan Kaynağına Yaklaşım – Yazar Meral Beyaz

Dijitalleşen Dünyada İnsan Kaynağına Yaklaşım – Yazar Meral Beyaz

Yazar – Meral Beyaz

ATP Grup GMY, İK ve Pazarlama

Dijitalleşmenin artık hayatımızın neredeyse merkezinde yer aldığı, kaynak yönetimi ve verimlilik odağı ile İnsan Kaynağı’ na yatırım yapan şirketlerin gelecekte de var olabilecekleri görüşünde buluşmayan kimse yok gibi.

‘İnsan Kaynağı’ başarılı şirket yöneticileri için kritik bir alan olmakla beraber, dijital teknolojilerden de faydalanmak ve İK yazılımlarına sahip olmak öncelikli yatırım konusu olmuştur.  Şirketler dijitalleşme ile ilgili stratejilerini belirlendikten sonra sosyal medya, mobil İK servisleri, bulut İK’ya, entegre İK yazılım platformlarına yatırım yaparak bunları iş hayatını parçası haline getirmektedirler.

Bulut, akıllı telefon, tabletler ve saatler iş hayatının yanısıra özel hayatımızın da vazgeçilmez parçaları haline geldiler. Yakın gelecekte yapay zeka barındıran sanal gerçeklik gözlükleri, akıllı kulaklıklar gibi ürünler ve aletler de iş dünyasında kullanılmaya başlanacaklar.

Diğer yandan yıllardır İnsan Kaynağı süreçlerinin ölçümlenmesi ve katma değer analizlerinin yapılamamasından dert yanan yöneticiler artık ‘Veri Yönetimi’ ile veriye ve analizlere dayalı olarak kaynak kararları verebilecekler ve şirketin kendilerine sağladığı bu hizmetten en yüksek düzeyde faydalanacaklar.  Verinin tek noktadan alınması, süreçlerin mümkün olduğunca otomize edilmesi, kayıt altına alınması, yedeklenmesi ve sonrasında analiz ve anlamlandırmaya olanak sağlayacak raporların üretilmesi kritik ve ekspertiz gerektirecek konular olarak öne çıkmaktalar.

Şirketleri gelecekte başarılı olmaya taşıyacak diğer bir nokta ise; İnsan Kaynağı yazılımlarına tek bir platformda veya entegre yazılım çözümleri halinde sahip olmak olacak. Birçok şirketin farklı süreçlerde birbiri ile konuşmayan çok farklı yazılımlar kullandığını biliyoruz. Bu nedenle aynı verinin farklı ortamlarda yeniden girişini zorunlu kılan altyapılar en kilit performans kriteri olan verimliliği  son derece düşürmektedir. Verilerin ortak veritabanında toplanması ya da birbiriyle konuşabilecek şekilde entegre olabilen yapılara sahip olmamak, yakın gelecekte şirketlerde süreçleri işlemez hale getirecektir.

Peki biz bu bahsettiklerimi ATP’de başarmak için ne yapıyoruz?

Sıraladığım faydaları edinerek global bir şirket olmak ve İnsan Kaynağı süreçlerinde de dijitalleşerek öne çıkmak birinci önceliğimiz. Bulut üzerinde , insan kaynağına dokunan tüm süreçlerin ve yazılımların entegre olduğu bir altyapı, karar vermeyi destekleyen dijital gösterge tablolarımız ve analizlerimiz ile bugünü daha kolay yönetiyoruz, geleceğimizi daha net planlıyoruz.

Şunu çok net söyleyebiliriz ki; Dijitalleşen ve yeni İK teknolojilerine yatırım yapan şirketler değişen ve dönüşen dünyada ayakta kalmayı başaracaklar. Umudumuz dönüşüme öncülük ederek onlardan biri olmamız.

 

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın