Skip to content

Bulut Tabanlı Görüntülü Etkileşim Sistemleri Avantajları – Bülent Cengiz

Bulut Tabanlı Görüntülü Etkileşim Sistemleri Avantajları

Yazar – Bülent Cengiz

ATP Dijital Operasyon Müdürü

Bir önceki yazımda Görüntülü Etkileşim Sistemlerinin hayatımıza etkilerinden ve faydalarından bahsetmiştim. Bu yazımda ise Bulut Tabanlı Görüntülü Etkileşim Sistemlerinden bahsedeceğim.

Görüntülü Etkileşim Sistemleri pazarının 2020 yılına kadar mevcut 3,31 milyar dolardan 6,4 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Bununla birlikte, IDC’nin Dünya Çapındaki Kurumsal Video Konferans Ekipmanları 2014 Vendor Değerlendirmesi raporlarına göre eğilimin bulut yönüne doğru kaydığı görülmektedir.

“Dünya çapındaki kurumsal video konferans ekipmanları pazarında son yıllara bir miktar gerileme yaşanıyor.  (2012 ve 2013 yıllarında iki yıllık azalan gelir artışı 2013 (-13,1%) ve 2012 (-5.0%) . Çoğunlukla satınalma kararını geçiktirmiş müşteriler , daha düşük yatırım maliyetli sistemlerle ilerlemeyi tercih edenler veya daha fazla yazılım merkezli çözümler arayışları sebebiyle bulut tabanlı video hizmetleri tekliflerini artırdı.”

Özellikle kurumsal etkileşim altyapısını, uygulamalarını lokalde yönetmek ve bu sistemlere destek vermek için BT ekibinizde bazı yetkinliklere sahip kaynakları barındırmanız gerekmektedir. Tüm bu ekipleri bünyesinde barındırmayan kurumlar için bulut tabanlı etkileşim sistemleri avantajlı hale geliyor. Kurumunuz sistemi satın almak ve tüm sistemin bakım ve yönetim gibi operasyonel yüklerini üstlenmek istemiyorsa, sistemi kullandıkça öde esasına dayalı olarak yazılım tabanlı hizmet (SaaS) modelini kullanabilir. Kısacası bulut tabanlı görüntülü etkileşim sistemleri kurumları hem yüksek ilk yatırım maliyetlerinden (Capex) hem de operasyonel yönetim maliyetlerinden (Opex) korumuş oluyor. Ancak burada kurumların güvenlik ihtiyaçlarına ve özel gereksinimlerine göre kurumun lokalinde de bulut sistemleri ile entegre hibrid çözümler üretmek mümkün olmaktadır.

 Bulut Tabanlı Etkileşim Servisleri,  ip üzerinden sesli ve görüntülü aramayı,  anında mesajlaşma veya ekran paylaşımı gibi özellikleri de beraberinde getirmekte. Sektörün lider firmaları aynı zamanda tarayıcı tabanlı uygulamalardan, istemci veya mobil üzerine kurulan uygulamalara veya özel oda tipi çözümlerine sahiptir. Hangisi firmanız için uygun ise çeşitli seçenekleri hizmet sağlayıcıların portföylerinde bulmanız mümkündür. Bulut Tabanlı Etkileşim Servisleri, mobil uygulamalarla ve uygun ekipmanlarla ofis dışında bulunan veya uzak ofis çalışan kullanıcılarınızın kolaylıkla etkileşime girerek verimlilik, zaman tasarrufu, maliyet gibi daha birçok avantajları beraberinde sağlamaktadır.

ATP olarak Bulut Tabanlı Etkileşim Servisleri avantajlarını maximum verimlilik ile kullanmanıza, aynı zaman da BT yatırım ve operasyonel maliyet tasarrufunuzu elde etmenize destek oluyoruz.Çalışan etkileşimi ve şirket karlılığınıza odaklanmanızı sağlıyoruz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın