Skip to content

2020’nin 10 Stratejik Teknoloji Trendi

Gartner 2020 Teknoloji Trendleri Raporu’na göre bu seneden başlayarak önümüzdeki 5 sene boyunca yıkıcı potansiyele sahip teknolojiler iş hayatında uygulamaya geçmeye başlayacak. Gartner Genel Müdür Yardımcısı David Cearley’e göre bu geçiş sürecinde stratejilerinin merkezine insanı koyan şirketler bu yıkımın risklerini fırsata çevirmeyi başaracak. Bu perspektifle aşağıdaki 10 teknoloji 2020’de şirketlerin stratejik yatırımları arasında yer alacak;

1. Hiperotomasyon

Hiperotomasyon, makine öğrenimi, paket yazılım ve otomasyon araçlarının birleşiminden oluşuyor. Otomasyon mekanizmalarının çeşitliliğini, birbirleriyle nasıl ilişkilendiklerini, nasıl birleştirilebileceğini ve koordine edileceğini anlamak 2020’de hiperotomasyonun ana odağı olacak.

2. Çoklu Deneyim

2028’e kadar kullanıcı deneyimi, kullanıcıların dijital dünyayı nasıl algıladıkları ve onunla nasıl etkileştikleri konusunda önemli bir değişim geçirecek. Konuşma platformları, sanal gerçeklik (VR), artırılmış gerçeklik (AR) ve karışık gerçeklik (MR) insanların dijital dünyayla etkileşim biçimlerini değiştirecek.

3. Uzmanlığın Demokratikleşmesi

Demokratikleşme, kapsamlı ve maliyetli bir eğitim gerektirmeden, insanlara teknik uzmanlığa veya iş alanı uzmanlığına erişim sağlamayı amaçlıyor. Gartner, 2023’e kadar demokratikleşme eğiliminin daha da hızlanmasını öngörüyor.

4. İnsan Güçlendirme

İnsan güçlendirme, teknolojinin insan deneyiminin ayrılmaz bir parçası olarak bilişsel ve fiziksel iyileştirmeler sağlamak için nasıl kullanılabileceğini araştırıyor. Bu teknolojilerin önümüzdeki 10 yıl boyunca yaygınlaşması bekleniyor.

5. Şeffaflık ve İzlenebilirlik

Tüketiciler, kişisel bilgilerinin değerli olduğunun ve kontrol gerektirdiğinin giderek daha fazla farkında. Şeffaflık ve izlenebilirlik teknolojileri, dijital etik ve gizlilik ihtiyaçlarını karşılamak için kritik unsurlara dönüşmüş durumda.

6. Güçlendirilmiş Edge

Edge bilişim, bilgi işleme ve içerik toplama ve dağıtımının bu bilgilerin kaynaklarına, depolarına ve tüketicilerine daha yakın yerleştirildiği bir bilgisayar topolojisi. Giderek daha sofistike ve uzmanlaşmış bilgi işlem kaynakları ve daha fazla veri depolama ile güçlendirilmiş Edge, tüm endüstriler ve kullanım durumlarında baskın bir faktör olacak.

7. Dağıtılmış Bulut

Dağıtılmış bulut, genel bulut hizmetinin merkezi modelinden dağıtık yapıya geçildiği önemli bir değişimi beraberinde getirmektedir. 2020’den itibaren şirketler artan oranda dağıtılmış bulut ortamlarını tercih etmeye başlayacaktır.

8. Otonom Şeyler

Otonom şeyler, daha önce insanlar tarafından gerçekleştirilen işlevleri otomatikleştirmek için AI kullanan fiziksel (robotlar, dronlar, otonom araçlar / gemiler ve aletler) cihazlardır. Teknoloji kapasitesi geliştikçe, düzenleme izinleri ve sosyal kabul büyüdükçe, özerk şeyler giderek daha fazla alanda konuşlandırılacaktır.

9. Blockchain

Blockchain, zayıf ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışabilirlik dahil bir dizi teknik sorun nedeniyle kurumsal dağıtımlar için henüz olgunlaşmamış durumda. Bununla birlikte bu zorluklara rağmen, gelir yaratma potansiyeli dolayısıyla kurumların blockchain’i değerlendirmeye başlaması gerekiyor.

10. AI Güvenliği

AI ve ML, bir taraftan insan kararlarını hızlandırmaya devam ederken, yeni ve öngörülemeyen güvenlik sorunlarına sebep olacak. Bu sorunların öngörülmesi ve giderilmesi 2020’nin stratejik teknolojileri arasında.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın